W poprzednich tekstach podkreślaliśmy już rolę osprzętu do wózków widłowych, który dobrze dopasowany do konkretnego urządzenia może znacznie ulepszyć jego działanie. Funkcją osprzętu jest poszerzanie zakresu ruchów, które może wykonywać wózek widłowy. W zależności od branży, maszyna musi przewozić inne towary, a co za tym idzie, potrzebuje innego rozstawu wideł lub, w niektórych przypadkach, możliwości skręcania ich pod kątem. Stosowane są różnego rodzaju przedłużki wideł, a niektóre części mogą umożliwić rozdzielne sterowanie jedną i drugą ich stroną. W niniejszym artykule skupimy się głównie na chwytakach, które mają obecnie bardzo szeroki zakres zastosowań.
Gdzie wykorzystywane są chwytaki?
Wózki widłowe stosowane są dzisiaj w wielu gałęziach przemysłu. Trudno wyobrazić sobie bez nich plac budowy, magazyn, a nawet gospodarstwo rolne. W zależności od specyficznych wymagań danej branży montowane są w tych przydatnych urządzeniach inne chwytaki do wózka widłowego. Zazwyczaj producent przystosowuje chwytak do wózka widłowego do potrzeb danego klienta. Z tego powodu chwytaki do siana, kartonów ze sprzętem elektronicznym, czy materiałów budowlanych będą różniły się między sobą, często mimo przynależności do tego samego typu chwytaków.
Podział chwytaków ze względu na funkcję
Gdy wybiera się osprzęt do wózka widłowego uwzględnia się przede wszystkim rodzaj i kształt przewożonego towaru. Z tego powodu chwytak rurowy najczęściej używany jest w przemyśle papierniczym, na przykład jako chwytak do rol papieru - używa się go jednak również do przewożenia miękkich, delikatnych materiałów ze względu na łatwą kontrolę siły nacisku. Chwytak obrotowy z kolei, często także z obrotowymi widłami, stosowany jest do przewożenia bal, a także beczek, które można dzięki niemu swobodnie obracać. Sprzęt do chwytania ma zróżnicowane parametry - kształt chwytnej części jest inny w zależności od konkretnych zadań, do których urządzenie jest przeznaczone. Wszystkie typy chwytaków znajdują zastosowanie w wielu branżach, gdyż ich pomoc bywa nieoceniona.
Mechaniczne możliwości chwytaków różnego typu
Jak widać zakres zastosowania chwytaków jest bardzo duży. Bardzo ważne jest jednak przede wszystkim to, na jaki zakres ruchów pozwalają konkretne modele. W zależności od konstrukcji, chwytak może obracać się do pewnego stopnia. Niektóre chwytaki wykonują nawet obrót o 360 stopni, niezależnie obracają się w nich również widły, dzięki czemu można bardzo wygodnie obracać różne pojemniki - korzysta się z tej funkcji na przykład podczas opróżniania beczek. Coraz więcej urządzeń ma obecnie możliwość oddzielnego sterowania poszczególną stroną wideł. Pozwala to na precyzyjne chwytanie towarów o niestandardowych kształtach, teraz bez konieczności manualnego ustawiania wideł. Automatyzacja sprzętu dodarła również do tej branży, co bardzo pomaga w szybkim, ale i dokładnym wykonywaniu pracy. W razie potrzeby można montować przedłużki do wideł, jeśli ich standardowa długość nie jest wystarczająca w naszym przedsiębiorstwie. Różne funkcje można dość swobodnie łączyć ze sobą, dzięki współpracy z doświadczonym producentem tego typu sprzętu.
Niemal każdy zakład produkcyjny korzysta obecnie z wózków widłowych i podobnych maszyn służących do wygodnego przewożenia palet oraz wszelkich innych pojemników i materiałów. Żeby sprzęt idealnie się sprawował, należy do niego dopasować właściwy osprzęt - nie jest to jednak trudne, jeśli współpracuje się z doświadczonym producentem. Pomoże nam on wybrać części, które doskonale sprawdzą się podczas obracania i transportowania dowolnego materiału - nieważne czy to będą delikatne pianki lub papier w drukarni, czy też ciężkie bloki betonu. Od takiego sprzętu mamy prawo wymagać bardzo wysokiej jakości i na pewno powinna zostać nam ona zapewniona.