Gdy mówi się o wózkach widłowych, przed oczami zwykle pojawia się obraz pojazdu z podwójnym masztem, wyposażonym w standardowe widły podnoszące ciężkie ładunki i przenoszący je z punktu A do punktu B. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można wykorzystać tą maszynę - wystarczy zamontować odpowiedni osprzęt, by dostosować ją do transportu bardzo różnorodnych ładunków. Jaki dodatkowy osprzęt można wykorzystać w wózkach widłowych?
Pozycjoner wideł, czyli najczęściej stosowany osprzęt do wózków widłowych
Prawdziwą podstawą, jeżeli chodzi o dodatkowy osprzęt wózkowy jest zdecydowanie pozycjoner wideł. Czym on jest? Otóż pozwala on regulować zakres pracy wideł na boki, co daje możliwość podniesienia ładunku umieszczonego na różnego rodzaju paletach. Może być to przydatne szczególnie w magazynach, w których wielkość towaru jest zmienna - dobrym przykładem byłby tutaj magazyn wysyłkowy, gdzie wielkość paczki zależy jedynie od nadawcy. Chwytak montowany jest na standardowej karetce wózka widłowego, a do poprawnego wykorzystania potrzebne są dodatkowe przyłącza hydrauliczne.
Chwytak do wózka widłowego
Innym rodzajem osprzętu jest "chwytak do wózka widłowego". Do czego on służy? Służy on do chwytania i przemieszczania ładunków w formie bel, w sposób bezpieczny i stabilny. Niektórych towarów - takich jak makulatura czy plastik - nie można przetransportować samym wózkiem w całkowicie bezpieczny sposób, dlatego też stworzono do tego celu specjalny osprzęt pozwalający na zachowanie stabilności podczas transportu. Jest to więc niezbędne narzędzie, którego nie powinno zabraknąć na żadnym skupie makulatury czy centrum segregacji odpadów.
Istnieją jednak jeszcze delikatniejsze towary, które - zważywszy na gabaryty - nie są możliwe do ręcznego transportu. Stworzono więc alternatywy takie jak na przykład chwytak do styropianu - stuprocentowo przystosowany tylko i wyłącznie do przenoszenia bloków tego lekkiego materiału. Podobnie jak pozycjoner wideł, chwytak do wózka montowany jest do standardowej karetki tejże maszyny. Tutaj także podłączenie chwytaka wymaga dodatkowych przyłączy hydraulicznych - zależnie od rodzaju, potrzebne będzie jedno lub dwa wejścia.
Jak więc widać, zależnie od wykorzystanego osprzętu wózek widłowy może przyjąć całkowicie inną funkcję. Może on służyć do transportu lekkich, trudnych do wygodnego przewiezienia bloków materiału, jak również do przewożenia ponadgabarytowych pudeł czy palet. Warto jest więc dowiedzieć się, jakie możliwości można znaleźć na rynku – być może jedna z nich będzie idealna akurat w Waszej branży przemysłowej.